0603-10NJ
API Delevan Inc.
Product No:
0603-10NJ
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 10NH 700MA 130MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series 603
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 31 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 10 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Obsolete
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4.8GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz