0603-56NK
API Delevan Inc.
Product No:
0603-56NK
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 56NH 600MA 310MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series 603
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 38 @ 200MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 56 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Obsolete
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
DC Resistance (DCR) 310mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.9GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 200 MHz