
NMB Technologies Corporation
Product No:
06038RE-12S-GT-00
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.359
16.359
10
15.6199
156.199
25
14.69004
367.251
50
14.1322
706.61
100
13.016615
1301.6615
250
12.179798
3044.9495
500
11.993845
5996.9225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 11000 RPM |
| Noise | 58.0dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | 06038RE |
| Weight | - |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 59.0 CFM (1.65m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 15.6 W |
| Voltage Range | 7 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, VDE |
| Static Pressure | 1.530 in H2O (381.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 80000 Hrs @ 25°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Current Rating (Amps) | 1.30A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |