0603F563Z160CG
Walsin Technology Corporation
Product No:
0603F563Z160CG
Description:
CAP CER 0.056UF 16V Y5V 0603
User Guide
Mfr Walsin Technology Corporation
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance -20%, +80%
Lead Style -
Capacitance 0.056 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C