
Littelfuse Inc.
Product No:
0606040.UXTHP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 500VAC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.5
9.5
5
9.1599
45.7995
10
8.8217
88.217
40
6.785612
271.42448
80
5.767688
461.41504
230
5.428462
1248.54626
500
4.749905
2374.9525
1000
4.580273
4580.273
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 606 |
| Package | Tray |
| Fuse Type | Cartridge |
| Melting I²t | 2500 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | - |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Size / Dimension | 0.482" Dia x 1.315" L (12.25mm x 33.40mm) |
| DC Cold Resistance | 1.7 mOhms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 40 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 2kA |