
Littelfuse Inc.
Product No:
0606050.UXTHP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CARTRIDGE 50A 500VAC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.83
10.83
5
10.4424
52.212
10
10.0548
100.548
40
7.734662
309.38648
80
6.574475
525.958
230
6.187758
1423.18434
500
5.414297
2707.1485
1000
5.220934
5220.934
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 606 |
| Package | Tray |
| Fuse Type | Cartridge |
| Melting I²t | 4800 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | - |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Size / Dimension | 0.482" Dia x 1.315" L (12.25mm x 33.40mm) |
| DC Cold Resistance | 1.31 mOhms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 50 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 2kA |