
Littelfuse Inc.
Product No:
0607050.UXTH500P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FUSE CERM 50A 500VAC 500VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.4735
12.4735
5
11.514
57.57
10
10.5545
105.545
40
9.11525
364.61
80
7.676
614.08
230
7.19625
1655.1375
500
6.476625
3238.3125
1000
6.23675
6236.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 607 |
| Package | Tray |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 4230 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | - |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Size / Dimension | 0.482" Dia x 1.315" L (12.25mm x 33.40mm) |
| DC Cold Resistance | 0.00000145 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 50 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |