
Littelfuse Inc.
Product No:
0607063.UXTH500P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FUSE CERM 63A 500VAC 500VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.471
13.471
5
12.4355
62.1775
10
11.39905
113.9905
40
9.844375
393.775
80
8.290061
663.20488
230
7.77195
1787.5485
500
6.994755
3497.3775
1000
6.73569
6735.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 607 |
| Package | Tray |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 7060 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | - |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Size / Dimension | 0.482" Dia x 1.315" L (12.25mm x 33.40mm) |
| DC Cold Resistance | 0.00000102 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 63 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 5kA AC, 10kA DC |