
Littelfuse Inc.
Product No:
0618005.MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
5
0.3629
1.8145
10
0.3515
3.515
50
0.29545
14.7725
100
0.24529
24.529
250
0.222984
55.746
500
0.189544
94.772
1000
0.167238
167.238
5000
0.150518
752.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 618 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 111 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, UR, VDE |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0104 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |