
Littelfuse Inc.
Product No:
0618.250MXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
5
0.3819
1.9095
10
0.36955
3.6955
50
0.31122
15.561
100
0.2584
25.84
250
0.234878
58.7195
500
0.199652
99.826
1000
0.176168
176.168
5000
0.158546
792.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 618 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 0.5405 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, UR, VDE |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 1.0495 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 250 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |