
Littelfuse Inc.
Product No:
0618.500MXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
5
0.2736
1.368
10
0.2622
2.622
50
0.23408
11.704
100
0.217835
21.7835
250
0.193648
48.412
500
0.161386
80.693
1000
0.15332
153.32
5000
0.12104
605.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 618 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 2.825 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, UR, VDE |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.37 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |