
Curtis Industries
Product No:
071026000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.629"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.7035
15.7035
10
14.5065
145.065
25
14.0448
351.12
50
13.12083
656.0415
100
12.93596
1293.596
250
12.01199
3002.9975
500
11.780988
5890.494
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.629" (15.98mm) |
| Series | 71000 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 1-22 AWG |
| Barrier Type | Enclosed |
| Mounting Type | Channel, DIN Rail, Track |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 6 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 50A, 86A |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 12 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |