Home / Tape / 0.75-5-471ORANGE
0.75-5-471ORANGE
3M (TC)
Product No:
0.75-5-471ORANGE
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
3M 471 VINYL ORANGE TAPE - 0.75"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Orange
Usage Coding, General Purpose, Marking, Sealing
Width 0.75" (19.05mm) 3/4"
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 471
Package Bulk
Adhesive Rubber
Tape Type Conformable Vinyl
Thickness 0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Vinyl
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 40°F ~ 170°F (4°C ~ 77°C)
Base Product Number 471
Thickness - Adhesive 0.0011" (1.1 mils, 0.028mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0041" (4.1 mils, 0.104mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)