
Aries Electronics
Product No:
08-0518-10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
1.0108
10.108
25
0.96976
24.244
50
0.94886
47.443
100
0.907725
90.7725
250
0.82517
206.2925
500
0.742653
371.3265
1000
0.660136
660.136
2500
0.598253
1495.6325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | SIP |
| Series | 518 |
| Package | Bulk |
| Features | Open Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 08-0518 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 8 (1 x 8) |