
Aries Electronics
Product No:
08-3518-10T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.6821
6.821
25
0.65398
16.3495
50
0.63992
31.996
100
0.61218
61.218
250
0.55651
139.1275
500
0.500859
250.4295
1000
0.445208
445.208
2500
0.403465
1008.6625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | 518 |
| Package | Bulk |
| Features | Open Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 08-3518 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 8 (2 x 4) |