
Aries Electronics
Product No:
08-823-90
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.7805
7.7805
10
7.0376
70.376
25
6.64848
166.212
50
6.48622
324.311
100
6.16189
616.189
250
5.513268
1378.317
500
5.188976
2594.488
1000
4.540354
4540.354
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | Vertisockets™ 800 |
| Package | Bulk |
| Features | Closed Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle, Horizontal |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 08-823 |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Phosphor Bronze |
| Termination Post Length | 0.145" (3.68mm) |
| Contact Material - Mating | Phosphor Bronze |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 8 (2 x 4) |