
NMB Technologies Corporation
Product No:
08015SS-12N-AT-00
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0465
8.0465
10
7.68075
76.8075
25
7.22342
180.5855
50
6.94906
347.453
100
6.40053
640.053
250
5.989028
1497.257
500
5.8976
2948.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 3100 RPM |
| Noise | 34.0dB |
| Width | 15.00mm |
| Series | 08015SS |
| Weight | 0.122 lb (55.34 g) |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 34.0 CFM (0.952m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Sleeve |
| Power (Watts) | 2.52 W |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.140 in H2O (34.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 08015SS |
| Current Rating (Amps) | 0.210A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |