
NMB Technologies Corporation
Product No:
08015SS-24L-AA-00
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.5355
10.5355
10
10.0567
100.567
25
9.4582
236.455
50
9.0991
454.955
100
8.380805
838.0805
250
7.84206
1960.515
500
7.722341
3861.1705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 2500 RPM |
| Noise | 27.5dB |
| Width | 15.00mm |
| Series | 08015SS |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 26.8 CFM (0.750m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Sleeve |
| Power (Watts) | 1.68 W |
| Voltage Range | 12 ~ 27.6VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.090 in H2O (22.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 08015SS |
| Current Rating (Amps) | 0.070A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |