
NMB Technologies Corporation
Product No:
08025SS-12N-AT-D0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.2365
8.2365
10
7.85935
78.5935
25
7.39176
184.794
50
7.11094
355.547
100
6.549585
654.9585
250
6.128526
1532.1315
500
6.03497
3017.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 3100 RPM |
| Noise | 30.0dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | 08025SS |
| Package | Box |
| Air Flow | 41.3 CFM (1.16m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Sleeve |
| Power (Watts) | 1.92 W |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.150 in H2O (37.5 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 08025SS |
| Current Rating (Amps) | 0.160A |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |