0805-10NK
API Delevan Inc.
Product No:
0805-10NK
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 10NH 600MA 100MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series 805
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 60 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Obsolete
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4.2GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz