0819R-78H
API Delevan Inc.
Product No:
0819R-78H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Molded
Series 0819R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 35 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 180 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm)
DC Resistance (DCR) 20Ohm Max
Current Rating (Amps) 49 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz