
Amphenol RF
Product No:
082-5955-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.771
7.771
10
7.0262
70.262
25
6.63784
165.946
50
6.47596
323.798
100
6.1522
615.22
250
5.504604
1376.151
500
5.180787
2590.3935
1000
4.533191
4533.191
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Insulator, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-402 (.141" Semi Rigid) |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.15dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1500 V |
| Connector Style | N Type |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 082-595 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |