
Amphenol RF
Product No:
082-6096-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.732
15.732
10
13.6344
136.344
25
12.92228
323.057
50
12.73513
636.7565
100
11.23679
1123.679
250
10.487696
2621.924
500
10.262983
5131.4915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 7 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Gasket, 1 Insulator, 1 Lockwasher, 2 Nuts |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-405 (.085", .086" Semi Rigid) |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.15dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1500 V |
| Connector Style | N Type |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 082-609 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |