
Amphenol RF
Product No:
082-6124
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.025
9.025
10
8.1225
81.225
25
7.65168
191.292
50
7.45541
372.7705
100
7.25933
725.933
250
6.474516
1618.629
500
6.082109
3041.0545
1000
5.375803
5375.803
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 2 pcs - 1 Connector, 1 Contact |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-401 (.250" Semi Rigid) |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.15dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1500 V |
| Connector Style | N Type |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 082-612 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |