
Amphenol RF
Product No:
083-58SP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN UHF PLUG STR SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
25.118
25.118
10
21.99345
219.9345
25
21.04288
526.072
50
20.36401
1018.2005
100
19.68514
1968.514
250
18.5991
4649.775
500
18.056042
9028.021
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 2 pcs - 1 Connector, 1 Ferrule |
| Impedance | Non-Constant |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | UHF |
| Frequency - Max | 300 MHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 083-58 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Nickel |
| Center Contact Material | Brass |