
RAF Electronic Hardware
Product No:
0832-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
7/32HD X 7/16 X 6-32 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5555
2.5555
5
2.1318
10.659
10
1.919
19.19
25
1.70582
42.6455
50
1.53539
76.7695
100
1.492735
149.2735
250
1.45008
362.52
500
1.407444
703.722
1000
1.279498
1279.498
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.132" (3.35mm) |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.219" (5.56mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 0.569" (14.47mm) |
| Length - Below Head | 0.438" (11.11mm) |