Home / Tape / 0.875-5-RP16
0.875-5-RP16
3M (TC)
Product No:
0.875-5-RP16
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 7/8"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Gray
Usage -
Width 0.88" (22.35mm) 7/8"
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series VHB™ RP16
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0160" (16.0 mils, 0.406mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Acrylic Foam
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number RP16
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)