
Littelfuse Inc.
Product No:
0875.600MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
5
2.4985
12.4925
10
2.3731
23.731
50
1.91539
95.7695
100
1.623835
162.3835
250
1.582244
395.561
500
1.332394
666.197
1000
1.186674
1186.674
5000
1.040934
5204.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 875 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 0.611 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.151 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 600 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |