
Essentra Components
Product No:
090440012TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW 4-40 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1425
0.1425
5
0.1292
0.646
10
0.1102
1.102
25
0.09196
2.299
50
0.08626
4.313
100
0.08265
8.265
250
0.073454
18.3635
500
0.069787
34.8935
1000
0.06611
66.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.216" (5.49mm) |
| Thread Size | #4-40 |
| Head Diameter | 0.317" (8.05mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.341" (8.66mm) |
| Base Product Number | 090440012 |
| Length - Below Head | 0.125" (3.18mm) 1/8" |