
Essentra Components
Product No:
090632037T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
KNURLED THUMB SCREW 6-32 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2185
0.2185
5
0.1862
0.931
10
0.15485
1.5485
25
0.14592
3.648
50
0.13946
6.973
100
0.12407
12.407
250
0.117838
29.4595
500
0.111625
55.8125
1000
0.105422
105.422
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | - |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.360" (9.14mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.650" (16.51mm) |
| Base Product Number | 090632037 |
| Length - Below Head | 0.375" (9.53mm) 3/8" |