
Essentra Components
Product No:
090632050T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
KNURLED THUMB SCREW 6-32 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2185
0.2185
5
0.1862
0.931
10
0.1558
1.558
25
0.1463
3.6575
50
0.14003
7.0015
100
0.12445
12.445
250
0.118256
29.564
500
0.112024
56.012
1000
0.105802
105.802
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | - |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.360" (9.14mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.775" (19.69mm) |
| Base Product Number | 090632050 |
| Length - Below Head | 0.500" (12.70mm) 1/2" |