
Essentra Components
Product No:
090832100TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
KNURLED SLOTTED THUMB SCREW, NAT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.19
0.19
5
0.1634
0.817
10
0.13585
1.3585
25
0.1273
3.1825
50
0.12198
6.099
100
0.10849
10.849
250
0.103056
25.764
500
0.097622
48.811
1000
0.092198
92.198
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.285" (7.24mm) |
| Thread Size | #8-32 |
| Head Diameter | 0.381" (9.68mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.280" (32.51mm) |
| Base Product Number | 090832100 |
| Length - Below Head | 1.000" (25.40mm) 1" |