
Essentra Components
Product No:
091024025TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW 10-24 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
5
0.1672
0.836
10
0.1387
1.387
25
0.13072
3.268
50
0.12521
6.2605
100
0.111245
11.1245
250
0.105716
26.429
500
0.100168
50.084
1000
0.094601
94.601
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.305" (7.75mm) |
| Thread Size | #10-24 |
| Head Diameter | 0.395" (10.03mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.555" (14.10mm) |
| Base Product Number | 091024025 |
| Length - Below Head | 0.250" (6.35mm) 1/4" |