
Essentra Components
Product No:
091024037TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW 10-24 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.19
0.19
5
0.1634
0.817
10
0.1406
1.406
25
0.11704
2.926
50
0.10982
5.491
100
0.105165
10.5165
250
0.09348
23.37
500
0.088825
44.4125
1000
0.084142
84.142
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.305" (7.75mm) |
| Thread Size | #10-24 |
| Head Diameter | 0.395" (10.03mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Base Product Number | 091024037 |
| Length - Below Head | 0.438" (11.11mm) |