
Essentra Components
Product No:
091024050TB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
KNURLED THUMB SCREW 10-24 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
5
0.475
2.375
10
0.39615
3.9615
25
0.37202
9.3005
50
0.35644
17.822
100
0.31673
31.673
250
0.300922
75.2305
500
0.285095
142.5475
1000
0.269258
269.258
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | - |
| Thread Size | #10-24 |
| Head Diameter | 0.425" (10.80mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.825" (20.96mm) |
| Base Product Number | 091024050 |
| Length - Below Head | 0.500" (12.70mm) 1/2" |