0925-124H
API Delevan Inc.
Product No:
0925-124H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Molded
Series 0925
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 31 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 120 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 5.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 88 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 13MHz
Current - Saturation (Isat) 27mA
Inductance Frequency - Test 790 kHz