0925-562H
API Delevan Inc.
Product No:
0925-562H
Description:
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9 OHM TH
Ratings -
Q @ Freq 54 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 5.6 µH
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 2.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 124 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 60MHz
Current - Saturation (Isat) 124mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz