
Essentra Components
Product No:
092520075TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW 1/4-20 THREA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
5
0.3192
1.596
10
0.266
2.66
25
0.25042
6.2605
50
0.23959
11.9795
100
0.21299
21.299
250
0.20235
50.5875
500
0.19171
95.855
1000
0.18106
181.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.305" (7.75mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.480" (12.19mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.055" (26.80mm) |
| Base Product Number | 092520075 |
| Length - Below Head | 0.750" (19.05mm) 3/4" |