
Essentra Components
Product No:
092520100TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
KNURLED SLOTTED THUMB SCREW, NAT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.209
0.209
5
0.1805
0.9025
10
0.15485
1.5485
25
0.12882
3.2205
50
0.12122
6.061
100
0.115995
11.5995
250
0.103094
25.7735
500
0.097945
48.9725
1000
0.092796
92.796
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.305" (7.75mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.480" (12.19mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.305" (33.15mm) |
| Base Product Number | 092520100 |
| Length - Below Head | 1.000" (25.40mm) 1" |