
Essentra Components
Product No:
092520150TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW 1/4-20 THREA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.19
0.19
5
0.1615
0.8075
10
0.13395
1.3395
25
0.12578
3.1445
50
0.12046
6.023
100
0.107065
10.7065
250
0.101726
25.4315
500
0.096387
48.1935
1000
0.091029
91.029
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.305" (7.75mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.480" (12.19mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Base Product Number | 092520150 |
| Length - Below Head | 1.500" (38.10mm) |