
Essentra Components
Product No:
092520200TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
KNURLED SLOTTED THUMB SCREW, NAT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
5
0.2033
1.0165
10
0.17005
1.7005
25
0.1596
3.99
50
0.15276
7.638
100
0.135755
13.5755
250
0.128972
32.243
500
0.122208
61.104
1000
0.115416
115.416
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.326" (8.28mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.480" (12.19mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 2.305" (58.55mm) |
| Base Product Number | 092520200 |
| Length - Below Head | 2.000" (50.80mm) 2" |