
Essentra Components
Product No:
092528075TEG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW 1/4-28 THREA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
5
0.3344
1.672
10
0.27835
2.7835
25
0.26182
6.5455
50
0.25061
12.5305
100
0.22268
22.268
250
0.211584
52.896
500
0.200431
100.2155
1000
0.189306
189.306
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.305" (7.75mm) |
| Thread Size | 1/4"-28 |
| Head Diameter | 0.480" (12.19mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.055" (26.80mm) |
| Base Product Number | 092528075 |
| Length - Below Head | 0.750" (19.05mm) 3/4" |