0925R-563H
API Delevan Inc.
Product No:
0925R-563H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Molded
Series 0925R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 44 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 56 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 11Ohm Max
Current Rating (Amps) 64 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 15MHz
Current - Saturation (Isat) 64mA
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz