
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-103638-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.26065
12.6065
100
1.123755
112.3755
500
1.005765
502.8825
1000
0.90022
900.22
5000
0.807101
4035.505
10000
0.745018
7450.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU MTE |
| Package | Tube |
| Features | Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.535" (13.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 103638 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 11 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |