
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-1734829-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 15POS 1.25MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
10
0.97565
9.7565
100
0.83942
83.942
500
0.739632
369.816
1000
0.662482
662.482
5000
0.598956
2994.78
10000
0.544512
5445.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.049" (1.25mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.126" (3.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1734829 |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled |
| Number of Positions | 15 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.091" (2.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |