
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-178138-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.672
1.672
10
1.5333
15.333
100
1.366765
136.6765
500
1.223277
611.6385
1000
1.094904
1094.904
5000
0.981635
4908.175
10000
0.906129
9061.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | Dynamic D-3200 |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.200" (5.08mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.368" (9.35mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 178138 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |