Home / Tape / 1-20-467MP
1-20-467MP
3M (TC)
Product No:
1-20-467MP
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR 1"X 20YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color -
Usage General Purpose
Width 1.00" (25.40mm)
Length 60' (18.3m) 20 yds
Series -
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 467MP
Thickness - Adhesive 0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)