
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-2201196-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG 10POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2255
1.2255
10
1.03835
10.3835
25
0.99636
24.909
50
0.97508
48.754
100
0.932615
93.2615
250
0.847818
211.9545
500
0.76304
381.52
1000
0.678252
678.252
2500
0.614669
1536.6725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Pitch | 0.016" (0.40mm) |
| Series | Fine Pitch |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.030" (0.75mm) |
| Base Product Number | 2201196 |
| Number of Positions | 10 |
| Mated Stacking Heights | 0.98mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |