
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-2314916-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
16P,2MM,B-B,REC,DRHZ,2.1,0.1AU,T
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.4288
14.288
100
1.273855
127.3855
500
1.140152
570.076
1000
1.0205
1020.5
5000
0.914936
4574.68
10000
0.84455
8445.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.161" (4.10mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2314916 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 16 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.083" (2.11mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 12.0µin (0.30µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |