
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-292228-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 12POS 1.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.292
1.292
10
1.0944
10.944
100
0.982775
98.2775
500
0.804061
402.0305
1000
0.714723
714.723
5000
0.625385
3126.925
10000
0.59412
5941.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini CT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.059" (1.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Beige |
| Insulation Height | 0.193" (4.90mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292228 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.094" (2.40mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |